Jak uzupełnić elektrolity po alkoholu?

Aby ludzki organizm mógł normalnie funkcjonować, potrzebuje do tego elektrolitów. W ich skład wchodzą pierwiastki, które w naturalny sposób występują w ludzkim ciele, głównie we krwi, płytkach tkankowych i w osoczu.

Co to są elektrolity?

Elektrolitami nazywa się wodne roztwory jonów następujących pierwiastków:

 • Sodu,
 • Potasu,
 • Wapnia,
 • Magnezu,
 • Chloru,
 • Fosforanów.

Aby ciało człowieka było w pełni funkcjonalne i sprawne, musi mieć zapewniony odpowiedni poziom powyższych pierwiastków i elektrolitów. Ważne, aby unikać stanów niedoborów, jak i nadmiarów, ponieważ brak homeostazy w organizmie może wywołać wystąpienie pewnych schorzeń, do których zalicza się zburzenia pracy serca, a także układu nerwowego. Elektrolity odpowiedzialne są za stan gospodarki wodnej organizmu. Patrząc pod kątem chemicznym, posiadają one dodatnie lub ujemne ładunki, dzięki czemu mają zdolność do przyciągania cząsteczek wody. Ta z kolei w następstwie zostaje rozprowadzona do wszystkich komórek w ludzkim ciele. Szacuje się, że ludzkie ciało zawiera wodę w około 50-60% ciężaru ciała, przy czym głównie jest to uzależnione od wieku, płci, a także poziomu aktywności fizycznej i ilości tkanki tłuszczowej w ludzkim ciele. Co ciekawe, z reguły noworodki mają nawet 85% wody w sobie, a dzieci około 65%. Tym samym, warto zauważyć tendencję spadkową poziomu wody, która łączy się z wiekiem Pacjenta. Tym samym, aby człowiek miał zapewniony poprawny transport elektrolitów, musi tym samym posiadać odpowiedni poziom wody w organizmie. Istnieje tutaj pewna zależność – niedobory elektrolitów wynikają w dużej mierze z odwodnienia. Lekarze podkreślają, że jedynie zdrowy, prawidłowo odżywiony, a także nawodniony organizm ma zdolność do regulowania zawartości elektrolitów w ludzkim organizmie. Należy mieć świadomość, że każdego dnia odbywa się proces ich wydalania. Uzupełnienie ich z kolei wynika z przyjmowania płynów, głównie w postaci wody mineralnej lub pożywnych zup, a także dzięki dostarczanemu pożywieniu.

Jak tracimy elektrolity?

Stężenie elektrolitów w ludzkim ciele w największym stopniu spada podczas upalnych dni, a także w trakcie treningu fizycznego. Istnieje tutaj zależność – wyższa temperatura wzmaga wydzielanie potu, co prowadzi do zaburzeń w homeostazie jonowej organizmu. Podobna sytuacja dotyczy stanu infekcji i choroby, kiedy ludzki organizm zmuszony jest do walki z patogenami, czego objawem jest między innymi chwilowa nadpotliwość. Człowiek traci także elektrolity w sytuacji, kiedy zmaga się z wymiotami i zatruciem pokarmowym, choruje na bulimię, a także cierpi z powodu choroby alkoholowej. Alkoholizm jest stanem trwałego spożywania alkoholu, przez co organizm się odwadnia i wypłukuje wartościowe składniki odżywcze, wliczając w to drogocenne jony.

Objawy niedoboru elektrolitów w organizmie

Elektrolity są różne i każdy z nich w ludzkim ciele pełni inne funkcje. Tym samym niedobór konkretnego kationu lub anionu wywoła określone skutki, dając przy tym typowe dla siebie objawy. Warto zadbać o to, aby stosowana dieta była zdrowa, bogata w cennie mikro i makro elementy. Należy pamiętać, że zdrowy styl życia to podstawa odpowiedniego poziomu elektrolitów, witamin i soli mineralnych.

Charakterystyczne objawy świadczące o niedoborze elektrolitów są proste do rozpoznania i dość typowe. Wyróżnia się tutaj:

 • Osłabienie organizmu i złe samopoczucie,
 • Występowanie incydentów zawrotów głowy,
 • Omdlenia,
 • Tachykardia – uczucie kołatania serca,
 • Arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca,
 • Skurcze mięśni, drżenie i ich lekkie drgawki,
 • Gwałtowne zmiany ciśnienia, najczęściej pojawia się nadciśnienie,
 • Uczucie senności,
 • Występowanie obrzęków,
 • Zaburzenia somatyczne: biegunki, zaparcia.

Należy zaznaczyć, że dla ludzkiego zdrowia najważniejsze jest aby utrzymywać odpowiedni poziom sodu i potasu. Ich niedobory stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i nawet życia.

Skąd się bierze kac po alkoholu?

Spotkania towarzyskie bardzo często łączą się z piciem alkoholu. Niestety codziennie obserwuje się sytuacje, kiedy osoba pijąca traci nad sobą kontrolę i zaczyna go nadużywać, co niestety boleśnie odczuwa się już następnego dnia w postaci kaca. Dzieje się tak, ponieważ napoje alkoholowe generują w ludzkim organizmie różne reakcje – niestety niekorzystne dla zdrowia i psychicznego i fizycznego. Decydując się na jego spożycie, należy mieć w świadomości takie konsekwencje, jak:

 • Utrata zahamowani,
 • Zaburzenia świadomości,
 • Pojawieniem się zaburzeń i nieprawidłowości w procesach fizjologicznych, do których zalicza się trawienie i krążenie krwi,
 • Wystąpieniem zatrucia alkoholowego – powstaje ono na skutek rozkładu etanolu w wątrobie. Jest on trawiony do postaci toksyny – aldehydu octowego.

Proces trawienia alkoholu znacząco obciąża funkcjonowanie wątroby, czego konsekwencją jest obniżenie jej wydolności. Tym samym – im większe ilości używki spożywa człowiek, tym omawiany organ gorzej funkcjonuje. W ten sposób następnego dnia człowiek odczuwa spadek samopoczucia. Dodatkowo nie tylko wątroba cierpi z powodu obciążeń alkoholem, ale wiele innych narządów i układów wewnętrznych. Spożywanie alkoholu, szczególnie w nadmiernych jego ilościach doprowadza do:

 • Spowolnienia przemiany węglowodanów, które stanowią główne źródło energii,
 • Wystąpienia zmian endokrynologicznych, w tym hormonalnych – w dużej mierze jest to związane z działaniem oksytocyny i wazopresyny,
 • Wydalania przez nerki nadmiernych ilości płynu. W ten sposób organizm się odwadnia, a także usuwa z siebie sole mineralne i elektrolity, szczególnie potas i magnez. Spada więc poziom tak ważnych dla zdrowia jonów.

Podsumowując – niedobory elektrolitów powstałe w wyniku spożywania alkoholu stanowią jedną z głównych przyczyn pojawienia się syndromu dnia poprzedniego, czyli inaczej mówiąc: kaca. Dodatkowo, jeżeli dana osoba dzień wcześniej, podczas picia, zaczęła wymiotować lub dostała biegunki, co jest bardzo częste podczas zatrucia alkoholem, poziom elektrolitów jeszcze bardziej się obniża.

Jak uzupełnić elektrolity po alkoholu?

Podstawą jest tutaj odpowiednie nawodnienie i odżywienie organizmu. Niezbędna wręcz będzie woda wysoko zmineralizowana. Nie warto faszerować się colą i innymi napojami gazowanymi, które jedynie szkodzą zdrowiu. Z kolei posiłek powinno się spożyć mimo braku apetytu. Dzięki temu człowiek zapewnia sobie prawidłową glikemię. Z produktów spożywczych warto sięgnąć po sok pomidorowy, pomidory, banana, awokado, suszone morele, mleko i inne produkty mleczne, płatki owsiane lub jaglane, różne typy kasz, kakao naturalne, a także gorzką czekoladę. Przechodząc przez kaca, warto zadbać również o dużą ilość snu i ogólny odpoczynek.

Dobrym rozwiązaniem będzie także sięgnięcie po bardziej fachową pomoc w postaci odtruwania alkoholowego, które można wykonać w każdym większym mieście w prywatnych gabinetach medycznych. Jest to idealna opcja zarówno dla osób, które incydentalnie przeholowały z używką, jak i dla osób z uzależnieniem alkoholowym. Dzięki odtruciu możliwe jest uzupełnienie niedoborów elektrolitów pod opieką medyczną. Obecność lekarza jest tutaj konieczna, ponieważ zatruty organizm dużą ilością toksyn i brak zdrowej diety w życiu wyniszcza organizm, a lekarz posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje do tego, aby wiedzieć, w jaki sposób optymalnie pomóc przy konkretnym, indywidualnym przypadku, podając spersonalizowaną składem kroplówkę elektrolitowo-witaminowo-mineralną. Ważne jest to, że odtrucie alkoholowe wiąże się z koniecznością zachowania abstynencji. Dotyczy to głównie przerywania ciągów alkoholowych.

Podsumowując, za pomocą uzupełniania elektrolitów po spożyciu alkoholu człowiek wraca do pełni swoich sił i dobrego samopoczucia.