alkoholizm-a-pierwszy-kontakt-z-alkoholem

Alkoholizm a pierwszy kontakt z alkoholem. 

Alkoholizm to jeden z najczęstszych nałogów w Polsce. Od dziecka jesteśmy przyzwyczajani, że alkohol to coś normalnego. Codzienny kontakt oraz powszechność alkoholu sprawiła, że zaczęły się pojawiać coraz większe problemy z nim związane. Ludzie momentalnie stracili czujność oraz zapomnieli z czym mają do czynienia. Alkohol jest trucizną, o czym większość osób nie pamięta. Skutki, które powoduje zaburzają funkcjonowanie w życiu codziennym. Młodzież coraz częściej sięga do tego typu rozrywek. Świadomość ludzi na temat choroby alkoholowej jest znikoma. Większość osób nie wie, jak wygląda ta choroba naprawdę oraz z czym się wiąże. Ludzie mają niewielkie pojęcie o procesie uzależnienia oraz wpływu alkoholu na organizm. Alkoholicy często nie wiedzą co się z nimi dzieje i jak powinni sobie radzić. Bez pomocy specjalistów oraz wsparcia najbliższych bardzo ciężko jest im stanąć na nogi. 

Alkoholizm rozpoczyna się bardzo niejasno. Nigdy nie wiadomo, kiedy dana osoba poczuła pociąg do alkoholu. Wszystko zaczyna się głęboko w psychice. Z początku pojawia się jedynie picie towarzyskie. W głowie osoby chorej dochodzi do stwierdzenia, że alkohol działa korzystnie i pozwala zapomnieć o problemach. Gdy takie problemy posiadamy poszukujemy rozwiązania. Często w takiej sytuacji oddajemy się nieprzemyślanym i najprostszym rozwiązaniom. Jeżeli na swojej drodze napotkamy alkohol możemy się pomylić, że będzie to dobre rozwiązanie, jeśli chwilowo poczujemy się lepiej. W pierwszej fazie choroby osoba chora panuje nad swoim piciem, kontroluje swoje zachowania i pije dla rozrywki. Towarzyskie spotkania zwykle przebiegają przy alkoholu, dlatego nietrudno będzie w pewnym momencie poszukiwać nowych okazji do jego spożywania. 

Faza ostrzegawcza – czyli wejście w kolejną fazę alkoholizmu.

Faza ostrzegawcza jest kontynuacją picia towarzyskiego z coraz częstszym poszukiwaniem okazji do picia. Osoba uzależniona doświadcza pierwszych przerw w życiorysie. Luki w pamięci z czasem zaczynają pojawiać się niezależnie od spożytej ilości alkoholu. Ten moment prowadzi do zaburzeń pamięci. Uzależniony poszukując okazji do picia pozwala sobie na wzrost tolerancji na alkohol. Alkoholik rozpoczyna swoje picie w samotności i stara się unikać wszelkich rozmów dotyczących alkoholu. Na tym etapie można ukryć bez problemu problemy z alkoholem, mimo że w życiu następuje coraz silniejsza koncentracja wokół alkoholu. Charakterystyczne jest także odczuwane poczucie winy, pojawiające się w wyniku nadużywania substancji. 

Faza ostrzegawcza jest dobrym momentem na podjęcie się leczenia. Alkoholizm dopiero się rozwija, a objawy nie są jeszcze na tyle ciężkie do zahamowania. 

Trudności związane z wejściem w fazę ostrą.

W fazie ostrej/krytycznej dochodzi do pojawienia się wielu ciężkich objawów. Przede wszystkim wchodzimy w etap głodu alkoholowego, który uniemożliwia na skupieniu się na innych czynnościach. Gdy w grę wchodzi fizjologiczna potrzeba, która jest ciężka do zignorowania, trudno jest wyjść z problemu. Podjęcie się leczenia w tym momencie może skutkować uniknięciem dalszych problemów. Nadmiar alkoholu wpływa na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Trzecia faza charakteryzuje się zaniedbaniem dotychczasowych obowiązków oraz innych przyjemności. Sytuacja rodzinna staje się napięta i ciężka do zniesienia. Aby uniknąć rozpadu warto podjąć ważne kroki. Osoba uzależniona stale stara się usprawiedliwić swoje czyny oraz ilości alkoholu, które spożywa. Dla osoby uzależnionej istnieje tylko alkohol. Utrata kontroli nad spożywaniem używki jest jednym z kluczowych objawów alkoholizmu, które uwidacznia się w tej fazie. 

Przewlekła faza alkoholizmu – droga do całkowitego zatracenia.

W ostatniej fazie alkoholik staje się marionetką w rękach używki. Całe jego życie jest skoncentrowane wokół alkoholu. Ten moment niesie ze sobą mnóstwo problemów oraz chorób somatycznych. Wyniszczające ciągi alkoholowe, które są charakterystyczne dla danej fazy, prowadzą do destrukcji organizmu alkoholika. Uzależnione osoby zmagają się z poważnymi chorobami serca, wątroby, żołądka, a także różnorodnymi nowotworami. Faza chroniczna wiąże się również z napadami drgawkowymi, psychozą oraz zaburzeniami pamięci. W tym momencie jest to pełnoobjawowe uzależnienie od alkoholu. Prędzej czy później alkoholik zostaje zepchnięty na margines społeczny. Jego życie przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Picie staje się jego jedynym zainteresowaniem. W ostatniej fazie nie ma potrzeby spożywania dużych ilości alkoholu, aby poczuć się pijanym, ponieważ spada tolerancja na alkohol. Brak zasad moralnych sprawia, że uzależnione osoby często decydują się na zachowania przestępcze. Dochodzi do wypadków samochodowych, przemocy, agresji oraz kradzieży. Alkoholicy stanowią zatem problem dla całego społeczeństwa. Często tracą pracę oraz sens życia. Ten etap wyniszcza całkowicie organizm alkoholika, sprawiając, że ciężko jest mu powrócić do poprzedniego życia. Leczenie w tym momencie jest koniecznością, ponieważ zbagatelizowanie problemu prowadzi bezpośrednio do śmierci. 

Psychoterapia pomocą dla alkoholików. 

Obecne czasy proponują wiele form leczenia. Mamy do dyspozycji różne spotkania grup, odwyk bądź terapię. Psychologiczne rozwiązania pozwalają na skuteczne zatrzymanie rozwoju choroby. Psychologia rozwinęła wiele nurtów, zatem istnieje bardzo precyzyjna możliwość doboru odpowiedniej formy leczenia. W zależności od naszych potrzeb jesteśmy w stanie wybrać coś specjalnie dla nas. Specjaliści oferują spotkania grupowe bądź indywidualne. Terapia ma na celu poznanie mechanizmów alkoholizmu oraz wyjaśnienie przebiegu choroby. Poznanie ważnych informacji pozwala zrozumieć co się dzieje w mózgu danej osoby. Uświadomienie sobie choroby jest bardzo ważne w procesie leczenia. Objawy, przebieg, konsekwencje oraz destrukcyjny wpływ na wszystkie sfery życia omawiane są na każdym spotkaniu. Terapia wzmacnia motywację oraz siłę w działaniu. Przypomina alkoholikom o tym, co naprawdę jest ważne oraz co powinno się liczyć. Świadomość problemów zdrowotnych daje alkoholikom jasność, co do niszczącego działania alkoholu. Podczas terapii stosowana jest także farmakoterapia, która wspomaga leczenie. Aby zachować i utrzymać trzeźwość pacjenci korzystają z wszywka alkoholowa Kraków, które pilnują ich działania, gdy zostają sami w domu. 

Terapia alkoholowa wprowadza korzystne zmiany w życiu alkoholika. Razem z terapeutą pracuje się nad myśleniem o sobie, problemach oraz nabywa się umiejętności radzenia sobie z emocjami w inny sposób, niż sięganie po alkohol. Pierwsze kroki leczenia zaczyna się od diagnozy. Warto skierować się do specjalnych ośrodków, które podejmują walkę z uzależnieniami. Wspólnymi siłami można dojść do oczekiwanych efektów. Po terapii osoba uzależniona zostaje uwolniona od czynnika, który wyzwalał w niej chęć spożywania alkoholu. Zanim skorzystamy z terapii warto wybrać się na odtruwanie alkoholowe, które pozwala bezpiecznie przejść przez syndrom abstynencyjny i jego trudne do opanowania objawy.