Fakty i mity na temat choroby alkoholowej

W Polsce panuje bardzo pozytywny stosunek do alkoholu. Bardzo często powstają nowe stereotypy i mity na temat alkoholu. Przyczyną ich powstawania jest chęć usprawiedliwienia swojego picia oraz uogólnienie problemu. Sprawdźmy, więc które stwierdzenia są prawdą, a które nie.

Mity na temat choroby alkoholowej

 1. “Codzienny kieliszek wina na dobry sen jeszcze nikomu nie zaszkodził” – nasz organizm przyzwyczaja się do spożywanych ilości alkoholu. Kiedy dostarczamy mu go w codziennych nawet małych ilościach, po pewnym czasie sam zacznie się go domagać. W przypadku regularnego spożywania alkoholu rośnie tolerancja organizmu na tą substancję, dlatego by poczuć pożądany stan jednostka zmuszona jest wypijać coraz więcej. Należy pamiętać, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu dla organizmu.
 2. “Codzienne picie to alkoholizm” – nieprawdą jest , że choroba alkoholowa objawia się codziennym piciem. Prawdą jest, że alkohol jest centralną częścią świata osoby uzależnionej jednak nie musi ona dostarczać tej substancji do organizmu codziennie. Osoby pijące alkohol problemowo bardzo często wpadają w tak zwane ciągi alkoholowe, w których piją alkohol codziennie przez pewien okres po czym utrzymują stan abstynencji.
 3. “Mocna głowa” – prawdą jest, że osoby charakteryzujące się tak zwaną “mocną głową” mogą spożyć na raz więcej substancji wysokoprocentowych. Jednak dużo bardziej obciąża to ich organizm i narządy wewnętrzne. Osoby te są narażone na problem uzależnienia ponieważ, bardzo często nie odczuwają przykrych dolegliwości po spożyciu alkoholu – kaca, co nie zniechęca ich do zaniechania picia.
 4. “Piwo to nie alkohol” – mit bardzo często słyszany w naszym społeczeństwie. Piwo to wyrób alkoholowy zawierający w sobie alkohol! Szklanka 5% piwa (ok 250 ml) odpowiada 40% wódce w kieliszku 30 ml. 
 5. “Dla lepszej reakcji” – w społeczeństwie krąży również mit o tym, że alkohol poprawia sprawność psychomotoryczną jednostki. Alkohol działa wprost przeciwnie na nasz organizm. Nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu czas reakcji wydłuża się. W stanie trzeźwości czas reakcji wynosi 0.5 sekundy, zaś po spożyciu alkoholu czas ten wydłuża się do nawet 1 sekundy. 
 6. “Cudowny lek na relaks” – prawdą jest, że działanie alkoholu pozwala się rozluźnić i odprężyć. Jednak spożywanie alkoholu codziennie w celu zrelaksowania się prowadzi do poważnych konsekwencji i wielu problemów. 
 7. “Alkoholizm dotyczy tylko mężczyzn” – choroba alkoholowa dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Chorują na nie osoby w młodym, średnim i podeszłym wieku. 
 8. “Na dobry sen” – faktem jest, że alkohol pomaga w szybkim zaśnięciu jednak jakość snu po spożyciu alkoholu jest znacznie gorsza. Organizm podczas snu oczyszcza się z toksyn i substancji szkodliwych, przez co sen jest zdecydowanie mniej efektywny.
 9. “Lampka koniaku na serce” – w naszym społeczeństwie utarło się stwierdzenie, że koniak pomaga na serce. Wynik chwilowej poprawy samopoczucia jest związany z ze znieczulającym działaniem alkoholu. Długotrwałe przyjmowanie substancji wysokoprocentowych może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych mięśnia sercowego.
 10. “Na rozgrzewkę” – po spożyciu alkoholu odczuwamy chwilowy wzrost temperatury organizmu. Jednak po chwili następuje jej szybki spadek. To dlatego zimą tak ważne jest zwracanie uwagi na osoby pod wpływem alkoholu przebywające na dworze. Osoby te pod wpływem alkoholu, mogą zasnąć w miejscu publicznym, a na skutek wychłodzenia organizmu wręcz zamarznąć. 
 11. “Alkoholizm występuje tylko w patologii” – głównym stereotypowym obrazem osoby pijącej alkohol problemowo jest osoba pochodząca z nizin społecznych, która ubrana jest w brudne, brzydko pachnące ubrania. Choroba alkoholowa może dotknąć każdego człowieka niezależnie od jego statusu społecznego oraz posiadanego majątku. Bardzo często, osoby o wysokim statusie społecznym są uzależnione od alkoholu, określa się ich terminem wysokofunkcjonujących alkoholików.
 12. “Po terapii będę zdrowy” – po zakończeniu leczenia osoba uzależniona nadal może odczuwać chęć spożywania alkoholu. Celem terapii jest pokazanie choremu jak może radzić sobie z pokusą i w jaki sposób osoba ta może zachować stan abstynencji. 
 13. “Pić można przestać w każdym momencie” – choroba alkoholowa to uzależnienie psychiczne i fizyczne, które wywołuje niepohamowaną potrzebę spożywania alkoholu. Osoba pijąca alkohol problemowo w wysokim stadium choroby bardzo często nie jest w stanie samodzielnie odmówić przyjmowania alkoholu. 
 14. “Uzależnienie to upijanie się na umór” – o uzależnieniu nie świadczy ilość wypijanego alkoholu, a częstotliwość, występowanie tak zwanego głodu alkoholowego,   centralizacja własnego życia na alkoholu. 
 15. “Na poprawę trawienia” –  jest to oczywiście mit. Spożywany alkohol tak naprawdę uszkadza narządy wewnętrzne odpowiadające również za trawienie. 

Fakty na temat choroby alkoholowej

 1. Alkoholizm to choroba. Została sklasyfikowana i opisana w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD – 10. Choroba alkoholowa jest nieuleczalna i śmiertelna.
 2. Rozwój choroby alkoholowej oparty jest na kolejnych fazach uzależnienia. Każda faza charakteryzuje się nasilonymi objawami. 
 3. Leczenie choroby alkoholowej opiera się na psychoterapii. Niezależnie, czy pacjent podejmuje leczenie w ośrodku leczenia uzależnień, czy poradni leczenia uzależnień, zobowiązany jest on do uczestniczenia zarówno w terapii indywidualnej oraz grupowej. 
 4. Alkoholik już na zawsze zostanie osobą z problemem uzależnienia. Osoba po zakończonej terapii nigdy nie będzie w stanie wrócić do “normalnego” życia. Nigdy też nie będzie mogła spożywać alkoholu w sposób kontrolowany. Na skutek leczenia możliwe jednak jest zachowanie trwałej trzeźwości. 
 5. Faktem jest również to, że kobiety upijają się znacznie szybciej niż mężczyźni. Wynika to z różnicy w  budowie organizmu oraz metabolizmu. 
 6. Kobiety częściej piją alkohol w samotności, za to mężczyźni wolą pić w towarzystwie. Dlatego dużo częściej na ulicy możemy zaobserwować nietrzeźwych mężczyzn z chorobą alkoholową. 
 7. Codzienna nawet mała dawka alkoholu może doprowadzić do uzależnienia. Uzależnienie to proces – u jednych przebiega szybciej u innych wolniej, jednak zawsze jest to proces. Codzienne spożywanie alkoholu przyzwyczaja organizm do substancji, po jakimś czasie nasze ciało samo zaczyna się domagać alkoholu. 
 8. Jeśli ktoś wypija małą ilość alkoholu za każdym razem przed ważnym spotkaniem, czy w obliczu sytuacji stresowej, jest to ważny moment, by poznać inne techniki radzenia sobie ze stresem. Takie zachowanie może prowadzić do uzależnienia od alkoholu. 

Warto edukować się na tematy związane z alkoholem, by nie powielać kolejnych mitów. Jeżeli czujesz, że masz problem z alkoholem poszukaj pomocy. W Polsce dostępna jest bezpłatna pomoc dla osób zmagających się z chorobą alkoholową. Jedną z form leczenia jest psychoterapia. Pomocne w leczeniu mogą okazać się również wszywki alkoholowe. Są to tabletki umieszczane pod skórą przez chirurga. Uwalniają one substancję czynna do krwioobiegu. W momencie dostarczenia najmniejszej dawki alkoholu do organizmu, substancja czynna wywołuje objawy zatrucia alkoholowego, które ma na celu trwałe zniechęcenie osoby do spożywania alkoholu.