Czy picie nastolatków ma związek z alkoholizmem dorosłych?

Picie przez nastolatków może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych problemów alkoholowych w wieku dorosłym. Nastolatki, które piją, są bardziej narażone na późniejsze problemy z alkoholem, w tym uzależnienie, problemy zdrowotne i trudności finansowe.

Genetyczne ryzyko problemów alkoholowych

Wszyscy ludzie mają stosunkowo dużą liczbę genów, które wpływają na prawdopodobieństwo poważnych problemów zdrowotnych związanych z używaniem alkoholu. W rzeczywistości stwierdzono, że ponad 2000 genów jest zaangażowanych w spożywanie i nadużywanie alkoholu. Picie przez nastolatków wzmacnia te geny, zwiększając prawdopodobieństwo zostania alkoholikiem w późniejszym życiu. 

Niektóre geny związane z alkoholem w ludzkim ciele mają mniej lub bardziej bezpośredni wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z piciem w pewnym momencie życia. Jednak niektóre geny wywierają wpływ tylko poprzez złożone interakcje z innymi genami. Ponadto rzeczywisty wpływ dowolnego genu związanego z alkoholem może się znacznie różnić w zależności od doświadczeń życiowych danej osoby i środowiskowych czynników ryzyka problemów alkoholowych. Oznacza to, że genetyka nie określa wyłącznie, czy wystąpią takie problemy teraz, czy w przyszłości.

Najlepszym sposobem ochrony nastolatka przed zagrożeniami związanymi z alkoholem jest rozmowa z nim o niebezpieczeństwach związanych z piciem.

Niebezpieczeństwa związane z piciem alkoholu przez nieletnich

To normalne, że czujesz się zdenerwowany, zły lub zaniepokojony, gdy dowiesz się, że Twoje dziecko lub nastolatek pije alkohol. Może to mieć poważne konsekwencje, które pozostają niezauważone. Picie alkoholu w młodym wieku upośledza rozwój mózgu nastolatków, zaburza wzorce snu, opóźnia dojrzewanie płciowe, upośledza koncentrację w szkole i wiąże się z chorobami wątroby i serca, wysokim ciśnieniem krwi i niektórymi nowotworami. 

Picie alkoholu przez nieletnich ma również konsekwencje emocjonalne i behawioralne. Spożywanie alkoholu może wpływać na nastrój i osobowość młodych ludzi, wywoływać depresję, lęk lub myśli samobójcze oraz prowadzić do zwiększonego ryzyka zachowań, takich jak jazda pod wpływem alkoholu, ryzykowny seks, bójki, kradzieże i wagary.

Dzieci i młodzież, częściej niż dorośli, są bardziej skłonne do upijania się i podatne na rozwój alkoholizmu. Może to być spowodowane tym, że ośrodek przyjemności w mózgu nastolatka dojrzewa, zanim rozwinie się jego zdolność do podejmowania rozsądnych decyzji. Innymi słowy, są w stanie odczuwać przyjemność z alkoholu, zanim będą w stanie dokonać właściwych wyborów dotyczących tego, kiedy i ile wypić. Może to prowadzić do robienia rzeczy, które są w najlepszym razie zawstydzające, a w najgorszym zagrażają życiu ich lub innych.

Dlaczego dzieci i młodzież piją

Dojrzewanie może być czasem wielkich wstrząsów. Zmiany fizyczne i hormonalne mogą powodować emocjonalne wzloty i upadki, gdy dzieci walczą o potwierdzenie swojej niezależności i ustanowienie własnej tożsamości.

Wielu nastolatków próbuje alkoholu w pewnym momencie z ciekawości lub w akcie buntu, ale jest więcej niż jeden powód, dla którego niektórzy decydują się na picie. Im lepiej rozumiesz możliwe przyczyny picia, tym łatwiej będzie ci rozmawiać dziecku o zagrożeniach i dostrzegać znaki ostrzegawcze w jego zachowaniu. 

Powody, dla których nastolatki piją, obejmują:

Presja rówieśników. Jest to jeden z najczęstszych powodów picia alkoholu przez nieletnich. Kiedy dzieci osiągają wiek nastoletni, ich przyjaciele zaczynają wpływać na ich decyzje. Dzieci, którym zależy na dopasowaniu się i akceptacji, znacznie częściej piją, gdy piją ich przyjaciele, co może zachęcać do agresywnych zachowań.

Wpływ środowiska. Filmy i telewizja mogą sprawiać wrażenie, że każdy „fajny”, niezależny nastolatek pije. Reklama alkoholu koncentruje się również na pozytywnych doświadczeniach z alkoholem, sprzedając swoje marki jako pożądany wybór stylu życia. W szczególności media społecznościowe mogą sprawić, że Twoje dziecko poczuje się, jakby coś straciło, nie pijąc lub sprawić, że poczuje się nieadekwatne do tego, jak żyje. Możesz pomóc, wyjaśniając, w jaki sposób media społecznościowe przedstawiają zniekształcony, a nie realistyczny obraz życia innych ludzi, w tym ich spożywania alkoholu.

Radzenie sobie z podstawowymi problemami. Nastoletnie czasy są trudne, a młode osoby często nie radzą sobie dobrze z problemami, takimi jak stres, nuda, presja szkolna, brak zdolności adaptacyjnych, problemy domowe lub niepokój, urazy z dzieciństwa i problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak ADHD lub depresja. Mogą uciekać się do alkoholu, który ma działanie depresyjne, więc samoleczenie tylko pogłębia problem. Jeśli Twoje dziecko regularnie pije samo lub pije w ciągu dnia, może mieć poważny problem.

Chęć bycia starszym, bardziej niezależnym. Młodzi ludzie często chcą udowodnić, że nie są już dziećmi. Więc jeśli picie jest tylko dla dorosłych, zrobią to. Jako rodzic pamiętaj, że Twoje dziecko jest bardziej skłonne do naśladowania Twoich działań niż słuchania Twoich słów. Może może ulec pokusie podążania za Tobą, gdy sięgniesz po drinka, aby się zrelaksować pod koniec pracowitego dnia. Jeśli martwisz się piciem swojego dziecka, możesz również zmienić własne nawyki związane z piciem. 

Brak granic rodzicielskich. Bez względu na to, jak wysoki lub dojrzały wydaje się twój nastolatek, potrzebuje granic, dyscypliny i struktury tak samo jak zawsze. Chociaż twoje zasady nie będą takie same ani tak sztywne jak wtedy, gdy był młodszy, brak granic może być mylący i przytłaczający dla nastolatka. Chociaż możesz oczekiwać, że nastolatek będzie testował wszelkie granice, miej jasność co do tego, jakie zachowanie jest, a co nie jest akceptowalne i jakie są konsekwencje łamania twoich zasad.

Jeśli twój nastolatek ma zaburzenia związane z używaniem alkoholu

Znalazłeś butelki alkoholu ukryte w pokoju swojego dziecka i regularnie wyczuwałeś alkohol w oddechu. Zauważyłeś gwałtowny spadek ich pracy w szkole, nagłe zmiany w ich zachowaniu i utratę zainteresowania ich dawnymi hobby i zainteresowaniami. Zauważenie tych znaków może wskazywać, że Twoje dziecko nadużywa alkoholu.

Obserwowanie, jak Twoje dziecko zmaga się z problemem alkoholowym może być równie bolesne, co frustrujące. Leczenie alkoholizmu odbywa się w placówkach ambulatoryjnych, są to ośrodki leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży, w których prowadzona jest terapia indywidualna i grupowa oraz praca z rodziną oraz leczenie w placówce stacjonarnej, w której uczęszczają do szkoły. W późniejszych etapach i w starszym wieku można zastosować również wszywkę alkoholową, która pomaga w utrzymywaniu abstynencji przez dłuższy okres. 

Chociaż nie możesz wykonać ciężkiej pracy polegającej na przezwyciężeniu problemu picia dla swojego dziecka, Twoja cierpliwość, miłość i wsparcie mogą odegrać kluczową rolę w ich długotrwałym powrocie do zdrowia.