Ciąg alkoholowy – czym jest, ile trwa i w jaki sposób go przerwać?

Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo. To proces, który każdego dnia pozbawia jednostkę kontroli nad własnym życiem. Wraz z rozwojem choroby, nasilają się jej objawy oraz problemy z nią związane. To między innymi utrata pracy, zaniedbanie rodziny, ale również popadanie w ciągi alkoholowe. Ciąg alkoholowy to okres, w którym osoba uzależniona pije alkohol bez przerwy. To okres, w którym osoba uzależniona od alkoholu nie trzeźwieje. Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy – co to znaczy?

Ciąg alkoholowy przez lekarzy określany jest stanem nietrzeźwości, który utrzymuje się według różnych źródeł nieprzerwanie przez minimum 24 godziny lub 48 godzin. Długość ciągu alkoholowego zależna jest od rozwoju choroby alkoholowej. Wpływ na długość ciągu alkoholowego ma również styl picia osoby pijącej alkohol problemowo. Ciąg alkoholowy może trwać kilka dni, jednak zdarzają się również przypadki, w których ciąg alkoholowy trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Jest to czas, w którym jednostka stale jest odurzona alkoholem i nie osiąga stanu trzeźwości. Osoba uzależniona poprzez nieustanne spożywanie substancji alkoholowej traci kontakt z rzeczywistością. Ciąg alkoholowy może trwać nawet kilka lat. Organizm jest wycieńczony, wyniszczony i często doprowadzony do krytycznego stanu. 

Fazy choroby alkoholowej – w której fazie  pojawia się ciąg alkoholowy?

Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo. Według Jedlinka, rozwój tej choroby został opisany w czterech fazach. Pierwsza z nich to picie towarzyskie,  kolejno jest faza ostrzegawcza, następnie występuje faza krytyczna a na samym końcu faza chroniczna. 

Faza towarzyska choroby alkoholowej charakteryzuje się tym, że jednostka zauważa pozytywne działanie alkoholu, spożywa go jedynie w towarzystwie. Jednostka zaczyna szukać coraz częstszych okazji do spożywania alkoholu. Powoli zwiększa się tolerancja jednostki na alkohol, oznacza to, że aby osiągnąć upragniony stan upojenia alkoholowego, jednostka musi spożywać coraz większe ilości alkoholu. 

Faza ostrzegawcza charakteryzuje się tym, że jednostka zaczyna sięgać po alkohol w tajemnicy przed innymi. Jednostka koncentruje się na alkoholu, szuka kolejnych okazji do spożycia tej substancji. Poprzez regularne spożywanie alkoholu tolerancja organizmu na alkohol stale wzrasta. Jednostka próbuje racjonalizować własne picie alkoholu. Tłumaczy, że każdy pije, że po ciężkim dniu ma prawo się napić. Traktuje alkohol jako lek na rozluźnienie, smutek, celebrację i radość. To również okres, w którym jednostka zaczyna doświadczać urwanego filmu, czyli wycinka rzeczywistości, której nie pamięta, a podczas której była przytomna. 

Faza krytyczna charakteryzuje się zapijaniem kaca. Jednostka nie chce doświadczać negatywnych skutków na następny dzień, dlatego spożywa kolejną dawkę alkoholu, aby móc funkcjonować. To również czas, w którym występuje kac moralny. Jednostka ma wyrzuty sumienia z powodu własnego postępowania i nadużywania alkoholu. Osoba uzależniona traci kontrolę nad alkoholoem. Nie jest w stanie przestać spożywania alkoholu, kiedy substancja ta znajduje się w pobliżu. Nie jest w stanie wypić określonej ilości alkoholu i zakończyć spożywania alkoholu. 

Faza chroniczna charakteryzuje się tym, że jednostka traci całkowitą kontrolę nad własnym życiem. Nie występują u niej już wyrzuty sumienia związane z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Jednostka nie tylko nie panuje nad ilością wypijanego alkoholu, swoim zachowaniem po jego spożyciu, ale również innymi aspektami własnego życia. Osoba uzależniona w tej fazie traci decyzyjność oraz bardzo często również poczucie własnej wartości. Osoba uzależniona zaczyna popadać w ciągi alkoholowe. Bardzo często osoba ta spożywa alkohol w samotności. W tej fazie nawet niewielka ilość alkoholu może sprawić, że jednostka traci pamięć z danego wycinka rzeczywistości, czy bardzo szybko osiągnie stan upojenia alkoholowego. Spowodowane jest to zmniejszeniem się tolerancji organizmu na alkohol. 

Ciąg alkoholowy – jak powstaje?

Przypomnieć należy, że ciąg alkoholowy występuje w czwartej fazie choroby alkoholowej, choć jego występowanie może pojawić się już w fazie krytycznej. Osoba ta zmaga się już z wysoce rozwiniętą chorobą alkoholową, która wpływa na jej postrzeganie rzeczywistości oraz prawidłowy odbiór świata. Uzależnienie od alkoholu charakteryzuje się tym, że osoba uzależniona odczuwa fizycznie oraz psychicznie brak tej substancji. 

Mechanizm powstawania ciągu alkoholowego charakteryzuje się tym, że jednostka spożywa alkohol, osiąga stan upojenia alkoholowego i robi wszystko, aby nie wytrzeźwieć. Czyli spożywa kolejne dawki alkoholu. Wszystko po to, aby nie doświadczać negatywnych dolegliwości kaca lub alkoholowego zespołu abstynencyjnego po odstawieniu alkoholu. Brak alkoholu w organizmie oznacza również realną ocenę swoje życia oraz konfrontację z natrętnymi myślami i wyrzutami sumienia. Jednostka za wszelką cenę chce ich uniknąć, dlatego spożywa kolejne dawki alkoholu. Powstaje więc mechanizm błędnego koła, który bardzo ciężko przerwać. Jednostka pije, aby zapomnieć o swojej sytuacji oraz nie odczuwać negatywnych dolegliwości zdrowotnych, które spowodowane są tym, że pije alkohol.

przerwanie ciągu alkoholowego wiąże się z doświadczaniem silnych i nieprzyjemnych objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego. 

Alkoholowy zespół abstynencyjny – jakie towarzyszą mu dolegliwości?

Alkoholowy zespół abstynencyjny występuje w sytuacji, w której osoby uzależnione nagle odstawić alkohol, do którego organizm już się przyzwyczaił. Doświadczanie bardzo nieprzyjemnych dolegliwości, które spowodowane są nagłym odstawieniem alkoholu powodować może powrót do spożywania alkoholu. Dolegliwości, które towarzyszyć mogą jednostce to: drgawki, majaczenie, halucynacje, drżenie mięśni, rozdrażnienie, bezsenność, bóle mięśni, osłabienie organizmu, wymioty, biegunka, nudności, uczucie lęku i niepokoju, pobudzenie, zaburzenia rytmu serca, bóle głowy i inne. 

Ciąg alkoholowy – czy to bezpieczne?

Spożywanie bardzo dużych ilości alkoholu w sposób regularny jest niebezpieczne dla organizmu. Substancja ta wyniszcza organizm i zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie. Co więcej niedopuszczanie do oczyszczenia organizmu z alkoholu może prowadzić do zagrożenia życia. 

ciągi alkoholowe mogą powodować choroby takie jak nadciśnienie tętnicze, marskość wątroby, uszkodzenia trzustki, uszkodzenia nerek, refluks żołądkowo – przełykowy. Ciągi alkoholowe powodują również zaburzenia psychiczne jak na przykład zespół Otella. 

Ciąg alkoholowy – jak go przerwać?

Skutecznym sposobem na przerwanie ciągu alkoholowego jest przeprowadzenie odtrucia organizmu. Odtrucie organizmu, wane inaczej detoksem, trwa około 10 dni. To czas, w którym organizm oczyszczany jest z toksyn i substancji szkodliwych. Przywraca się prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Bardzo ważne jest, ay odtrucie alkoholowe przeprowadzać w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach szpitalnych w przypadku osoby, która doświadczyła ciągu alkoholowego.